I maj 1992 rämnade bilden av familjelyckan när journalisten Andrew Mortons bok Diana – hennes egen historia slog ner som en bomb. Författaren uppgav att hans källor var goda vänner till prinsessan, men det skulle visa sig att Diana själv hade tagit initiativ till biografin. Kanske inbillade hon sig att alla som hade behandlat henne illa skulle ångra sig och ställa allt till rätta, om de bara fick veta hur sårad hon var. Kanske ville hon bara släppa ut sin vrede över att vara ratad och bedragen och utkräva en offentlig hämnd på Charles.
I bandade intervjuer, utförda av en god vän till Diana och utsmugglade till Morton, hade hon berättat ingående om sitt olyckliga äktenskap. Hon redogjorde för sina ätstörningar, sina depressioner och uppgav att hon i förtvivlan över makens otrohet hade gjort flera självmordsförsök. Boken blev startskottet för en serie avslöjanden där prinsparets smutsiga byk vändes ut och in inför en chockad allmänhet.
Vann folkets sympatier
En våg av sympati vällde nu över Diana. Sagoprinsessan hade klivit ner från sin piedestal och blottat en kränkt, olycklig och ytterst mänsklig kvinna som många kunde identifiera sig med. Men om Diana trodde att hon hade massmedia i sin hand, så misstog hon sig.
Efter bekännelserna i boken släppte pressen alla hämningar när det gällde att gräva fram komprometterande hemligheter i kungligheternas privatliv. Det drabbade även Diana. Snart publicerades hemligt avlyssnade telefonsamtal mellan Diana och en manlig vän, James Gilbey, som avslöjade att de två hade haft ett sexuellt förhållande. Diana var alltså inte alls ett så oskyldigt offer som boken hade velat påskina.
Nästa steg i raden av avslöjanden var de inspelningar som hade gjorts av telefonsamtal mellan Charles och Camilla. Deras skämtsamma kärlekskutter spreds över hela världen.
Seperationen var ett faktum
Den 9 december 1992 kungjordes kronprinsparets separation, Diana behöll bostaden i Kensington Palace medan Charles bodde kvar på Highgrove House. Sönerna, som nu gick på internatskola, tillbringade helger och lov växelvis hos sina båda föräldrar.
Från hovets sida hade man hela tiden dementerat Dianas anklagelser som grundlösa, och källor som stod på Charles sida beskrev prinsessan som en svartsjuk hysterika som hade fabricerat en rad lögner för att smutskasta den kungliga familjen. Allmänhetens sympatier låg dock hos Diana och i ett försök att vända bilden till sin fördel ställde Charles 1994 upp i en lång tv-intervju.
På frågan om han hade varit trogen mot sin hustru svarade prinsen: »visst har jag det.« Efter viss tvekan tillade han: »I alla fall fram till dess att äktenskapet bröt samman, trots att vi båda hade försökt allt vad vi kunde.« Dagen därpå skrev Daily Mail: »Prins Charles är inte den första kunglighet som har bedragit sin fru, men han är den första som framträder inför 25 miljoner undersåtar och berättar det.«
17 miljoner pund
Även Diana gjorde ett tv-framträdande där hon anklagade den kungliga familjen för hjärtlöshet och påstod att de i själva verket var avundsjuka på henne för att hon var så populär hos folket. Det var också här som hon gjorde det ofta citerade uttalandet om Camilla Parker Bowles roll: »Det fanns tre personer i vårt äktenskap.«
Nu ansåg hovet att en gräns var nådd, där det var omöjligt att reparera äktenskapet. Drottningen uppmanade paret att begära skilsmässa. Diana fick en engångssumma på , mot att hon lovade att aldrig diskutera detaljerna i överenskommelsen med pressen.